Istnieje wiele aplikacji, w których duże odległości do obiektu muszą być mierzone z najwyższą dokładnością oraz szybkością. Do takich pomiarów zostały stworzone dalmierze laserowe Dimetix.
Akademia OEM
Typowe zastosowania dalmierzy obejmują: układnice i systemy wahadłowe ASRS (automatyczny system składowania i pobierania) w centrach dystrybucyjnych, kontrolę poziomu w dużych zbiornikach lub silosach, inżynierię mechaniczną, np. w systemach do obróbki rur metalowych lub przy maszynowym cięciu belek lub desek. W aplikacjach tych stosowane są dalmierze laserowe, które szybko dokonują pomiaru na dystansie od 0 do 500 m z dokładnością do milimetra.
Tradycyjnie dalmierze mierzą albo czas przelotu światła, albo przesunięcie fazowe. Podczas pomiaru czasu przelotu emitowany jest krótki impuls świetlny. Odległość można następnie określić na podstawie czasu przelotu impulsu, tj. czasu potrzebnego na przelot wiązki światła od źródła do odbłyśnika i z powrotem do źródła. Ta metoda jest szybka, ale często niewystarczająco dokładna ze względu na pomiar czasu. Przy odległościach kilkuset metrów rozdzielczość zwykle mieści się w zakresie centymetrowym. Alternatywną opcją jest ocena przesunięcia fazowego odbitej wiązki laserowej w porównaniu z wiązką emitowaną, które zależne jest od odległości – dzięki temu można określić pokonany dystans. Ten rodzaj pomiaru jest znacznie dokładniejszy, ale ze względu na bardziej złożoną ocenę nie jest tak szybki jak czysty pomiar czasu przelotu światła.
Seria D dalmierzy laserowych Dimetix mierzy absolutny dystans do 500m z dużą szybkością i precyzją w nawet w najtrudniejszych warunkach.
Umożliwia to bardzo szybkie zmierzenie zależnego od odległości przesunięcia czasu opóźnienia poszczególnych pakietów impulsów, ale także przesunięcia fazowego poszczególnych fal względem siebie w ramach modulowanych pakietów. Dzięki temu czujniki mierzą szybciej niż zwykle i dostarczają dokładne wartości nawet na duże odległości.
Dalmierze serii D są odpowiednie do pomiaru odległości od 0 do 500 m, mierzą z dokładnością +/-1 mm z powtarzalnością +/- 0,3 mm. Zwykle pracują z pomarańczową taśmą odblaskową. Natomiast w odległości do 100 m wartości dokładności odnoszą się również do naturalnych powierzchni, nawet czarnych obiektów, lub pomiarów w warunkach zewnętrznych z bezpośrednim padaniem światła słonecznego. Dokładność pomiaru dla dalmierzy Dimetix podawana jest z marginesem niepewności pomiarowej 2σ, z statystyczną pewnością 95,4% (wg ISO 1938-2015). Czyli dla 2σ mamy pewność, że wynik pomiaru z prawdopodobieństwem 95,4% mieści się w deklarowanej dokładności. Natomiast przy deklarowanym marginesie niepewności pomiarowej 1σ wynik pomiaru z prawdopodobieństwem 68,3% mieści się w deklarowanej dokładności, czyli prawie jedna trzecia pomiarów może wychodzić poza deklarowaną dokładność.
Dalmierze Dimetix posiadają dokładność +/-1 mm przy założeniu marginesu 2σ oraz dokładność +/- 0,5 mm przy założeniu marginesu 1σ. Błędy pomiaru spowodowane wpływami temperatury i błędami liniowości są już uwzględniane. Częstotliwość pomiaru może wynosić 250 Hz z częstotliwością wyjściową 1 kHz. Wszystkie te właściwości mogą być wykorzystywane przez użytkowników w rozszerzonym zakresie temperatur od –40°C do +60°C.
Mariusz Szabłowski
Wsparcie Klienta