Inteligentny bezpiecznik elektroniczny LOCC-Box zapewnia niezawodną ochronę obwodów 12/24 V DC, monitoruje prąd i pozwala na selektywne wyłączanie obwodów.
NowościTradycyjne bezpieczniki, popularnie zwane „es-y”, nie nadają się do zabezpieczeń przeciążeniowych indywidualnych obwodów zasilanych z zasilaczy impulsowych. Wewnętrzne zabezpieczenie wyjść zasilaczy przed przeciążeniem i zwarciem ogranicza prąd zwarciowy, a to powoduje dużą zwłokę w zadziałaniu bezpieczników. Może ona trwać nawet do kilku godzin. Negatywnymi efektami będzie obniżenie napięcia we wszystkich zasilanych obwodach, jak również przegrzewanie się przewodów uszkodzonego obwodu.
Do takich zastosowań świetnie wkomponują się bezpieczniki elektroniczne firmy Lutze. Umożliwiają zaprogramowanie zakresu działania (1...10 A) oraz dowolnej charakterystyki bezpiecznika, Posiadają sygnalizację LED (miganie, gdy prąd przekroczy 90% wartości nastawionej; świecenie, gdy zadziała bezpiecznik), wyjście 24 V, sygnalizujące zadziałanie bezpiecznika zanikiem napięcia, a także możliwość ręcznego i zdalnego kasowania. Dzięki modułowej konstrukcji, możliwości mostkowania i szerokości jedynie 8,2 mm idealnie nadają się do zabezpieczania pojedynczych obwodów, znacząco poprawiając niezawodność całego układu.
Inteligentny bezpiecznik elektroniczny LOCC-Box zapewnia niezawodną ochronę obwodów 12/24 V DC, monitoruje prąd i pozwala na selektywne wyłączanie obwodów. Istotną zaletą i tym co wyróżnia go na rynku są pojedyncze kanały. Klient potrzebujący zabezpieczyć 3 obwody, używa 3 bezpieczniki LOCC-Box i nie musi wybierać w tym przypadku modułu 4-kanałowego innych producentów. Opracowana została także wersję dla klientów, którzy potrzebują dużej oszczędności miejsca, czyli najmniejszy na rynku bezpiecznik 2-kanałowy w obudowie 8,2mm z zakresem prądowym 1-6A.
Standardowy bezpiecznik ma zakres nastawy prądu od 1 do 10A ze skokiem co 1A. Dodatkowo producent Lutze proponuje jako jedyny na rynku bezpiecznik z nastawą od 0,2 A do 2A ze skokiem co 0,2A. Mamy też możliwość wybrania jednej z 5 charakterystyk bezpiecznika, jak i stworzenia swojej własnej charakterystyki czego nie zrobimy w konkurencyjnych rozwiązaniach.
Największą zaletą LOCC-Box w porównaniu z konkurencją jest niezależność nastawy prądu, charakterystyki i monitorowania statusu na każdym kanale oddzielnie! Do stworzenia zestawu bezpieczników, potrzebujemy moduł zasilający, bezpieczniki i szynę miedzianą 10x3mm. W takim zestawie gdzie mamy kilkanaście obwodów, każdy bezpiecznik na obwodzie może mieć ustawiony swój niezależny prąd i charakterystykę, a jeśli dojdzie do zwarcia na jednym obwodzie, to resetujemy tylko ten jeden bezpiecznik, podczas gdy pozostałe pracują nieprzerwanie!
Bezpieczniki Lutze rozpoznają prąd pojemnościowy i nie reagują na niego (do pojemności 10 000 µF). O przeciążeniu lub zwarciu informuje nas wbudowana dioda LED, lub może to robić zewnętrzny przekaźnik. Moduł z komunikacją i wykorzystaniem gateway pozwala śledzić parametry sieci i także zdalnie resetować bezpieczniki. Moduły LOCC-Box nie mają ruchomych części, a do pomiaru i ochrony wykorzystywany jest mikroprocesor. Pozwala to na niezawodne i szybkie działanie zarówno w przypadku wystąpienia zwarcia, jak i przeciążenia. Temperatura pracy bezpiecznika to -25 to 50°C, a wszystkie zaciski są już wykonane w technologii push-in. Dostępna jest także wersja do obwodów 48 V DC.
Michał Modzelewski