Opublikowane 2022-05-19

Cyberbezpieczeństwo – dziś jeszcze istotniejsze

Akademia OEM

Zdecydowaną większość elementów naszego życia codziennego przenosimy do sieci, więc mowa o wszechobecnych cyberatakach oraz niebezpieczeństwach z nimi związanych nie jest niczym nowym. Jednocześnie, patrząc na obecną sytuację na świecie, trzeba stwierdzić, że firmy muszą być jeszcze lepiej przygotowane, ponieważ zagrożenia stają się coraz to bardziej intensywne.

Czy nadal można się ubezpieczyć od cyberataku?

Można powiedzieć, że w tej kwestii adaptacja to słowo-klucz. Jeszcze kilka tygodni ubezpieczenie wydawałoby się świetnym za względu na wiele aspektów, a w szczególności zapewniane przez nie pokrycie szkód. Należy jednak wziąć pod uwagę nowy wymiar – wraz z rosnącym niebezpieczeństwem ataków hakerskich maleje ubezpieczalność na ich wypadek.
Z drugiej strony, wciąż pomocna może okazać się wiedza cyberubezpieczycieli w zakresie odpowiednich zabezpieczeń przed potencjalnymi zagrożeniami. Mimo, że możesz już być zaznajomiony z różnymi metodami ataku, jak np. phishing, czy ransomware, należy pamiętać, że cyberprzestępcy nieustannie je zmieniają. Niełatwo jest nadążyć i zapobiegawczo przygotować pracowników.

Jak zmniejszyć powierzchnię ataku? 3 wskazówki przeciwko hakerom

Jak widać to bardzo ważne, szczególnie teraz, w tak wyjątkowych czasach, aby nie zaprzestawać inwestycji w cyberbezpieczeństwo, a jednocześnie zmniejszanie ryzyka przyszłych ataków, jak i tych, które mają miejsce dzisiaj. Oto co możesz wprowadzić od zaraz:

  • Czasami programy, aplikacje są pobierane tylko do jednorazowego użytku. Sprawdź to w swoich systemach IT i pozbądź się niepotrzebnego oprogramowania.

 

  • Często udziela się autoryzacji, które nie są konieczne. Nierzadko zdarza się, że byli pracownicy nadal mają dostęp nadal mają dostęp do niektórych miejsc firmowej sieci. Skrupulatnie i krytycznie sprawdzaj przypisanie prawa i ograniczaj dostęp jedynie do niezbędnych funkcji.

 

  • Zdarza się również, że w routerach, bądź firewallach otwierane są porty celem uzyskania dostępu testowego do odpowiedniej konfiguracji komunikacji, bez ich późniejszego zamknięcia. Ogranicz opcje komunikacji poprzez ustawienia urządzeń.

Co zrobić gdy twoja firma jest atakowana przez hakera?

W przypadku, gdy Twoja firma jest celem ataku ważne jest jak najszybsze podjęcie działań powstrzymujących skutki ataku. Możesz przygotować od razu:

1. (W połowie) automatyczna odpowiedź na atak

W momencie, gdy cyberatak zostanie wykryty bardziej niż zalecane jest natychmiastowe i, jeśli to możliwe, (pół)automatyczne ograniczenie reguł firewallu oraz serwera e-mail, aby można było utrzymać te rzeczywiście istotne dla firmy procesy. Opracuj koncepcję, w której opiszesz odpowiednie procesy Twojej firmy i określisz niezbędne zasady.

2. Zarządzanie zasobami ludzkimi

Gdy dochodzi do ataku konieczne jest posiadanie właściwej liczby wykwalifikowanych pracowników do podjęcia niezbędnych kroków i wdrożenia środków przeciwdziałania. Stwórz odpowiedni plan awaryjnego reagowania , aby zapewnić, że wszystkie obowiązki zostały dobrze zdefiniowane do umożliwienia szybkiej reakcji.

Co jeszcze wynika z obecnej sytuacji?

Ostatnie wydarzenia mają jeszcze inny efekt uboczny, którego nikt początkowo nie zakładał – ogromne wzrosty kosztów w branży energetycznej oraz paliwowej. Jeśli spojrzeć dalej na ten problem, wychodzi na to, że wyjazdy służbowe będą coraz to bardziej kosztowne, co pewnie przełoży się na klientów. Wyraźnie to pokazuję zdalny dostęp nie tylko w czasie pandemii, ale również nadal będzie niezbędnym elementem długoterminowej strategii podnoszenia wydajności. Oczywiście, także tutaj zapewnienie bezpieczeństwa musi być priorytetowe.

Treść zaczerpnięta z publikacji eksperta ds. cybersecurity, jak i CEO Mb Conncect line, Siegfrieda Mullera, do sprawdzenia również w języku angielskim oraz oryginalna wersja w języku niemieckim.

Powiązane produkty:

Wsparcie Klienta

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami:

phone 22 863 27 22

Wyślij e-mail Wyślij e-mail