Mechaniczne systemy kontroli dostępu są łatwe w instalacji i służą do otwierania włazów i bram w aplikacjach, w których występuje zagrożenie powodowane przez ruchome części maszyn. W tym artykule dowiesz się więcej o zaletach systemów kontroli dostępu.
Akademia OEM
Otwierane osłony, włazy czy bramy dostępowe w maszynach posiadających ruchome niebezpieczne elementy, muszą posiadać jakiś rodzaj blokady. Jako alternatywę dla konwencjonalnych elektromagnetycznych wyłączników blokujących można stosować systemy kontroli dostępu.
Systemy te są szczególnie wskazane przy komponentach o wysokich wymaganiach dotyczących odporności na warunki środowiskowe i niezawodności. Rozwiązania firmy Castell są często stosowane w aplikacjach wysokiego ryzyka dla operatora.
Mechaniczny system blokujący działa poprzez izolowanie niebezpiecznej części. Następnie zwalniany jest klucz, który umożliwia otwarcie drzwi, bramy lub włazu, bądź też odblokowanie kasety wymiany kluczy, która zwalnia więcej kluczy.
Mechaniczne systemy blokujące wymagają minimalnego okablowania, ponieważ zamiast elektroniki stosuje się elementy mechaniczne.
Odłącznik izolacyjny KS20 wyłącza urządzenia pracujące w celach, do których możliwy jest dostęp przez oddzielne drzwi.
Przebywanie w celach w czasie pracy urządzeń jest niebezpieczne. Zatrzymanie pracy za pomocą odłącznika KS20 umożliwia zwolnienie klucza i włożenie go do gniazda kasety wymiany kluczy X Key. Umieszczenie klucza w gnieździe pozwala na zwolnienie trzech kluczy operacyjnych, przeznaczonych do otwierania zamków ryglujących w poszczególnych celach. Zamki ryglujące umożliwiają wyjęcie kluczy jedynie w pozycji, kiedy brama jest zamknięta, tzn., kiedy operator znajduje się na zewnątrz niebezpiecznego obszaru.
Jako dodatkowe zabezpieczenie zamki typu AIE posiadają klucz personalny, który chroni przed zamknięciem, gdy ktoś znajduje się w środku. Ponowne włączenie odłącznika KS20 możliwe jest jedynie w przypadku, kiedy po zamknięciu wszystkich celi klucze operacyjne zostaną włożone do kasety wymiany kluczy. Pozwala to na zwolnienie klucza, który wkładamy do odłącznika KS20, co umożliwi zmianę jego pozycji na aktywną.
Aplikacje |
|
|
|
|
|
|
Korzyści dla użytkownika |
|
|
|
|
Uwolniony klucz powoduje rozłączenie obwodu bezpieczeństwa i może być użyty do otworzenia osłony. Do otworzenia większej liczby osłon może służyć kaseta wymiany kluczy lub wyłącznik KSE20.
Uwalnia do 4 kluczy, które mogą być użyte do otwierania wielu osłon.
Odblokowanie klucza jest możliwe dopiero po podaniu napięcia na cewkę wyłącznika. Do otwarcia większej liczby osłon należy użyć kasety wymiany kluczy lub jednostki KSSE20.
Po podaniu napięcia na cewkę wyłącznika jest możliwe odblokowanie do 4 kluczy, które można stosować do otwarcia większej liczby osłon.
BEMF nadzoruje silnik 1- lub 3-fazowy za pomocą wykrywania SEM bezpośrednio na uzwojeniu silnika. Tylko gdy silnik jest zatrzymany, klucz może zostać zwolniony.
MSI wykrywa części ruchome maszyny za pomocą dwóch niezależnych od siebie czujników indukcyjnych. Tylko gdy silnik jest zatrzymany, klucz może zostać zwolniony.
Zamek ryglujący AI pełni rolę zamka blokującego dostęp do niebezpiecznego obszaru. Można go otworzyć jedynie po przekręceniu klucza, a klucz wyjąć z zamka tylko po zamknięciu drzwi. Nie ma możliwości otwarcia rygla bez oryginalnego klucza.
Zamek ryglujący podwójny AIE stosuje się, aby uniknąć ryzyka zamknięcia osoby wewnątrz zagrożonego obszaru. Klucz operacyjny włożony do zamka typu AIE umożliwia odblokowanie klucza personalnego, który cały czas jest w posiadaniu osoby znajdującej się wewnątrz niebezpiecznego obszaru. Bez ponownego włożenia klucza personalnego do zamka typu AIE niemożliwe jest wyjęcie klucza operacyjnego.
Istota kasety wymiany kluczy polega na tym, iż klucze operacyjne pozwalające na otwarcie zamków ryglujących mogą być dostępne jedynie po włożeniu klucza nadzorującego wyłączenie wyłącznika głównego. Powyższa funkcja działa w dwie strony, tzn. wyciągnięcie klucza przeznaczonego do odblokowania wyłącznika możliwe jest jedynie w wypadku powrotu do rozgałęźnika wszystkich kluczy operacyjnych. Liczba kluczy operacyjnych jest właściwie nieograniczona.
Blokadę K-Bolt stosuje się jako część systemu zapewniającego bezpieczne blokowanie zaworów lub rozłączników.
Jarosław Kalista