W aplikacjach cechujących się wymagającymi warunkami środowiskowymi często potrzebne są dodatkowe certyfikaty, które potwierdzają zdolność do pracy mimo niekorzystnych czynników. Innym razem, udoskonalane są pewne cechy wyrobów, jak np. dodatkowa izolacja, szerszy zakres zasilania czy rodzaj obudowy, aby zapewnić bezproblemową pracę w trudnym środowisku. Jednakże w przypadku komponentów elektronicznych wciąż może nie być to wystarczające. Jeżeli moduł umieszczony jest w pobliżu obszarów o dużym zasoleniu, narażony jest na korozję, kontakt z wilgocią, chemikaliami czy innymi przedmiotami może być niezbędne zastosowanie powłoki konformalnej.
Nowości
Powłoka konformalna to specjalny materiał, który ma za zadanie chronić obwód elektroniczny oraz komponenty umieszczone na płytce PCB. Powłoki dopasowują się do nieregularnej powierzchni płytki, zapewniając zwiększoną rezystancję dielektryczną i niezawodność. Jednak należy pamiętać, że powłoki konformalne są nieprzewodzące i dlatego nie można ich umieszczać w żadnym miejscu, w którym wymagany będzie kontakt elektryczny (styki, punkty testowe, gniazda). Nakładanie powłok może odbywać się za pomocą pędzla, metodą natryskową lub przez zanurzenie.
PR electronics, duński producent modułów do kondycjonowania sygnałów przemysłowych, oferuje część swoich wyrobów pokrytych powłoką konformalną. Nie jest to produkt standardowy, przez co konieczny jest dłuższy czas oczekiwania oraz wyższy koszt. Jednakże może to być dużo korzystniejsze niż możliwość występowania awarii i przestojów.
Poniższa lista przedstawia zakres produktów wykonanych w klasie G3 wg ISA S71.04 (Environmental Conditions for Process Measurement and Control Systems : Airborne Contaminants).
Oznacza to, że zapewniony jest najwyższy poziom ochrony przeciw korozji w środowisku z bardzo wysoką wilgotnością, narażaniem na chemikalia:
Artur Kampczyk