Opublikowane 2022-07-27

Zasilacze Puls w walce z kryzysem klimatycznym

Akademia OEM

Zwiększenie efektywności energetycznej prowadzące do ograniczające emisji CO2 jest kluczowym czynnikiem w walce z kryzysem klimatycznym. Może w tym pomóc zastosowanie zasilaczy impulsowych charakteryzujących się wysoką sprawnością.

Czy zasilacz może przyczynić się do ochrony środowiska?

Skuteczna ochrona naszego środowiska zaczyna się od małych rzeczy. W środowisku przemysłowym nowoczesne zasilacze impulsowe mogą pomóc zwiększyć wydajność i pozwolić na uniknięcie marnowania energii. Dotyczy to m.in. takich obiektów jak centra logistyczne, gdzie wiele zasilaczy pracuje 24 godziny na dobę. 

Zasilacze przetwarzają napięcie AC dostarczane przez sieć na napięcie DC wymagane w obwodach sterowania i zasilana maszyny. Podczas tego procesu pewna ilość energii jest tracona w postaci ciepła. Straty te są formą marnowania energii i nie można ich całkowicie uniknąć, ale można je zredukować do minimum. Z tego powodu projektanci zasilaczy starają się utrzymywać straty mocy na jak najniższym poziomie, opracowując wydajny projekt zasilacza.

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII DZIĘKI WYSOKIEJ SPRAWNOŚCI

Ważnym parametrem charakteryzującym zasilacz impulsowy jest jego sprawność: im wyższa sprawność zasilacza, tym mniejsze straty mocy, a tym samym marnotrawstwo energii. Zasilacze impulsowe firmy PULS osiągają wartość sprawności powyżej 95%. Znaczenie tej wartości staje się jasne na przykładzie obliczeń. Jeśli sprawność zasilacza wynosi 95,2% (np. dla zasilacza CP10.241), straty mocy wynoszą 4,8%. W przypadku zasilacza o mocy wyjściowej 240 W straty mocy między wejściem a wyjściem wyniosłyby 12,1 W. Te 12,1 W jest emitowane w postaci ciepła.

Jeśli chodzi o sprawność, faktem jest, że każdy punkt procentowy jest tak naprawdę decydujący. Jeżeli zmniejszymy sprawność w naszym przykładzie do 91% to wydaje się, że sprawność jest mniejsza tylko o 4,2%, ale wynikające z tego straty byłyby prawie dwukrotnie wyższe i wyniosłyby 23,7W.
Jeżeli odniesiemy tę wartość do całkowitej liczby zasilaczy w aplikacji i weźmiemy pod uwagę dodatkowe chłodzenie wymagane w systemie, to okaże się, że sprawność zasilaczy ma znaczący wpływ na bilans CO2.

Przykład ten obrazuje, że wybór zasilacza o wyższej sprawności przekłada się na ograniczenie marnowania energii a tym samy do redukcji CO2.


Przykładowe produkty

Wsparcie techniczne
Krzysztof Zieliński

Product Manager/Team Leader 
STEROWANIE

+48 669 905 900 +48 669 905 900

Wyślij e-mail Wyślij e-mail

Wsparcie Klienta

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami:

phone 22 863 27 22

Wyślij e-mail Wyślij e-mail