Iskra jest obecnie jednym z największych producentów komponentów automatyki przemysłowej posiadających fabryki w Europie. Firma posiada siedem zakładów produkcyjnych, które umiejscowione są w Słowenii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie. Współpracują oni z zewnętrznymi, dużymi, producentami automatyki przemysłowej co pozwala na dostarczanie niezawodnych produktów na niemal wszystkie światowe rynki. Wytwarzane komponenty – przeznaczone do instalacji budynkowych, przemysłowych czy do kontroli wartości elektrycznych – posiadają szereg międzynarodowych certyfikatów, m.in. CE, UL, Lloyds, ATEX czy IECx.
Współpraca OEM Automatic Sp. z o.o. z Iskrą obejmuje przede wszystkim dział komponentów do rozdzielnic niskiego napięcia (Low voltage swtichgear).
Od 2022 roku staramy się aby marka Iskra była kojarzona przez naszych klientów jako producent źródłowy.
Styczniki są podstawowymi elementami układów sterowania, regulacji i automatyki. Warianty miniaturowe występują w szerokościach 35 mm i 45 mm i wykorzystywane są do załączania obciążeń indukcyjnych AC-3 o prądach do 15,5 A czy silników o mocy znamionowej 7,5 kW (przy 400 V, 50 Hz). Dostępne są również styczniki pomocnicze (przekaźnikowe), które przeznaczone są do obwodów o obciążeniach z kategorii AC-15 czy styczniki posiadające wszystkie styki główne (Sp4).
Wykorzystuje się je do zdalnego sterowania i zabezpieczania silników elektrycznych oraz innych odbiorników. Podstawowym zastosowaniem jest załączanie obciążeń indukcyjnych AC-3, m.in. silników o prądach znamionowych do 70 A / mocy znamionowej 37 kW (przy 400 V, 50 Hz). Dostępne są warianty posiadające wszystkie styki główne (Sp4) lub przeznaczone do przełączania kondensatorów (St4). Styczniki mogą być załączane napięciem AC lub DC. Szeroki wybór napięć załączających cewki zasilające.
Styczniki modułowe wykorzystywane są do zamykania lub otwierania obwodów elektrycznych. Urządzenie ma na celu poprawę bezpieczeństwa i efektywności pracy instalacji elektrycznej. Wpływa także na jej dłuższą żywotność oraz ogranicza ryzyko awarii. Szeroka oferta styczników modułowych do załączania obciążeń rezystancyjnych AC-1 o prądach nominalnych do 63 A. Załączanie stycznika odbywa się poprzez zasilenie cewki AC lub AC/DC. Dostępne warianty z dźwignią do ręcznego załączania.
Wyłączniki nadprądowe to urządzenia, których zadaniem jest przerwanie ciągłości obwodu, gdy prąd płynący w tym obwodzie przekroczy wartość bezpieczną dla tego obwodu. W przypadku Iskry dostępne są charakterystyki wyzwalania typu B, C lub D. Wyłączniki różnicowoprądowe, w skrócie RCD, to urządzenie zabezpieczające, które rozłącza obwód po wykryciu, że prąd elektryczny, który z niego wypływa nie jest równy prądowi wpływającemu. W ofercie można znaleźć urządzenia typu AC, A, B, F, G, S.
Wyłączniki silnikowe przeznaczone są do zabezpieczania szerokiej gamy jednofazowych i trójfazowych silników prądu przemiennego przed przeciążeniem i zwarciem. Znajdują zastosowanie w przemyśle, małych maszynach, maszynach rolniczych, sprężarkach itp. Wyłączniki mają ustawiane zakresy prądów od 0,1 do 32 A.
Artur Kampczyk